Vitaminy, nepostradatelná součást našeho těla – 3. díl – Vitaminy rozpustné ve vodě

V prvním díle našeho malého seriálu jsme se seznámili s vitaminy A a D, v druhém s vitaminy E a K a ve třetí části probereme vitamin C.

ilustrační foto: Pixabay.com – PublicDomainPictures

Vitaminy rozdělujeme do dvou skupin, na rozpustné v tucích (lipofilní – vitaminy A, D, E, K) a rozpustné ve vodě (hydrofilní – vitamin C, vitaminy skupiny B, tedy B1, B2, B6, PP, kyselina pantotenová, vitamin B12, kyselina listová, vitamin H).

Vitamin C – kyselina askorbová

Pro lidský organismus je vitamin C velmi důležitý, protože se podílí na mnoha metabolických procesech, má antioxidační účinky a žádoucí je i pro náš imunitní systém, neboť podporuje odolnost organismu vůči infekcím. Velký význam má také pro tvorbu kolagenu, tedy látky, která tvoří strukturu svalů, cévních tkání, kostí a chrupavek a dodává jim pevnost a pružnost. Preventivně působí i proti tvorbě nitrosaminů v žaludku. Ty vznikají při metabolické přeměně látek, které se vyskytují v uzených a nasolených potravinách a pro lidský organismus jsou považovány za karcinogen. Doporučená denní dávka vitaminu se liší podle věku a pohlaví a měla by se pohybovat v rozmezí 60 až 75 mg na den. Více vitaminu C potřebují muži, alkoholici, kuřáci, lidé žijící ve stresu, ale i ve znečištěném životním prostředí.

Hlavním zdrojem vitaminu C je ovoce a zelenina. Jsou to především citrusové plody, jahody, brokolice, černý rybíz, paprika, rajčata, brambory a zelí. Výskyt vitaminu C v živočišných zdrojích je sice velmi malý, ale přesto ho najdeme například v játrech nebo ledvinách. Vitamin C je citlivý na světlo, vzdušný kyslík a teplo. Pokud tedy potraviny s jeho obsahem tepelně upravujeme, snižujeme jeho obsah v nich až o 70 procent. Stejně tak se podíl vitaminu C výrazně snižuje i pouhým skladováním ovoce a zeleniny při pokojové teplotě.

Příznaky nedostatku vitaminu C jsou velmi špatně rozpoznatelné. Patří k nim zvýšená únava, malátnost, nízká odolnost vůči infekcím nebo nechutenství. Jeho dlouhodobý nedostatek se projevuje kurdějemi – chudokrevnost, křehké kosti, atrofované svaly, vypadávání zubů a otoky kloubů, které pokud nejsou léčeny, mohou vést až ke smrti.

Protože jde o vitamin rozpustný ve vodě, vyloučí se jeho nadbytečné množství močí. Je však nutné ho průběžně doplňovat, protože jeho zásoba v organismu vydrží od 2 do 6 týdnů. Delší nepřetržitá konzumace vysokých dávek vitaminu C může mít projímavý účinek.

Další díly našeho seriálu
Vitaminy, nepostradatelná součást našeho těla –1. díl – Vitaminy rozpustné v tucích
Vitaminy, nepostradatelná součást našeho těla – 2. díl – Vitaminy rozpustné v tucích
Vitaminy, nepostradatelná součást našeho těla – 4. díl – Vitaminy rozpustné v tucích