Dieta podle krevních skupin

Standardní redukční dieta je pro řadu žen příliš časově náročná a nepřináší viditelné výsledky tak brzy, jak by si přály. Proto mnoho z nás přistoupí na razantnější typy diet a lákají nás takové, které slibují výsledek v řádu dnů, nanejvýš týdnů. Dieta podle krevních skupin vznikla v roce 1996, nahlédněte, jaká strava je pro vás nejvhodnější.

dieta podle krevních skupin fotografie
ilustrační foto diety podle krevních skupin: pixabay.com – PublicDomainPictures

Základem je vědět, jakou krevní skupinu máme.

To se může zdát samozřejmé, ale většina lidí si tím bohužel není jistá. Nejčastěji se vyskytující krevní skupinou ve světové populaci je skupina 0, nejméně častý je pak typ AB. Ale o co tedy přesně jde? Červené krvinky mají na svém povrchu zvláštní strukturu sacharidů a bílkovin, které se nazývají antigeny.

Ty se pak u různých jedinců liší, přičemž existují celkem čtyři typy jejich uspořádání (A, B, AB a 0) a zároveň se v krvi nachází protilátky proti jinému antigenu. Pouze krev typu AB neobsahuje žádné protilátky, může tedy být smísena s libovolnou krví bez toho, aby došlo k imunitní reakci. Je-li však provedena krevní transfuze nevhodné krevní skupiny, dochází k odmítnutí této krve (její krvinky jsou rozkládány), to může ale vést i k závažným doprovodným komplikacím včetně fatálního šoku. Jak to všechno souvisí s dietami?

Zdravější stravování

Kdykoliv strávíme jakoukoliv potravu, je vzápětí rozmělněna na molekuly sacharidů, bílkovin, lipidů, vitamínů a dalších látek a ty se dostávají do naší krve. Tam následně reagují s červenými krvinkami a konkrétně s výše uvedenými strukturami na jejich povrchu. Některé potraviny jsou přitom nevhodné pro určité krevní skupiny, protože vyvolávají aglutinaci (shlukování červených krvinek), které tak reagují podobně, jako by se setkaly s látkou pro tělo cizí.

Dietologové přišli na to, jaké potraviny se hodí pro jaké krevní skupiny. Zároveň to ale neznamená, že by vyhýbání se potravinám, které jsou pro nás nevhodné, mělo zázračné hubnoucí účinky. Jak upozorňují odborníci, jde spíše o celkovou změnu životního stylu a přechod ke zdravějšímu stravování. To sice může vést k hubnutí díky vyloučení nezdravých potravin, ale neměli bychom podléhat mýtu, že to tak bude automaticky. Po přechodu na jídelníček založený na krevních skupinách se však mnoho žen cítí fyzicky lépe a proto u ní již zůstanou.

Co mám tedy jíst? Jestli jste se rozhodly vyzkoušet dietu podle krevních skupin, je důležité vědět, jaké potraviny jsou pro vás vhodné. Zde je malý přehled:

Krevní skupina A – máte-li rádi maso, pak vás právě budeme muset zklamat. Na majitele této krevní skupiny totiž živočišné potraviny nemají dobrý vliv, ukládá se ve formě tuků a jejich nadměrná konzumace může zvyšovat riziko onemocnění civilizačními chorobami. Proto se masu pokud možno vyhýbejte (ideální je nahradit ho luštěninami nebo přinejmenším rybami), přednost dávejte vegetariánským potravinám a pokrmům minimálně tepelně upravovaným

Krevní skupina B – tato krevní skupina špatně snáší lektiny obsažené v semenech či luštěninách, které zpomalují metabolismus a vedou k váhovému přírůstku. Vyhýbejte se oříškům, kukuřici, pohance či čočce a naopak si můžete dopřát větší množství živočišných produktů včetně masa.

Krevní skupina AB – mít krevní skupinu AB je sice skoro ideální z hlediska krevní transfuze, ale již poněkud méně výhodné z pohledu výživového. AB krvinky totiž špatně reagují jak s živočišnými, tak s rostlinnými produkty, které nejsou vhodné pro skupiny A a B. S masem to však není tak „zlé“ jako u skupiny A, vyhýbat byste se měli pouze červenému masu a nahrazujte ho ideálně tofu.

Krevní skupina 0 – tito lidé mají obecně pomalejší metabolismus, a proto by měli pokud možno omezit jídla s vyšším obsahem sacharidů, jako jsou obiloviny a pečivo. Lepek je obecně nevhodný, zato si můžete dopřávat živočišné produkty a jídla s vysokým obsahem bílkovin.